Bilgilerinizi mi Unuttunuz?

BODY BUİLDİNG HAKKINDA

CEVAP

Body Building Nedir?

Vücut geliştirme, ağırlık kaldırma, kalori alımı ve diğer uygulamaların bir araya getirilmesiyle kas telciklerinin (fibers) geliştirilmesi işlemidir. Bu aktivite ile uğraşan kişiye vücut geliştirici (Bodybuilder) denir.

CEVAP

Nelere Dikkat Edilir?

Sağlık Kontrolünden Geçin

Spor bazı sağlık sorunları varsa tehlikeli olabilir. Örneğin kalp hastalığı olan birinin kalp atışlarını aşırı yükseltecek aerobik, step gibi sporları yapması sakıncalı olabilir. Spora başlamadan doktor kontrolünden geçmek şart. Sağlık sorunu varsa ortaya çıkar; sorunu daha da büyütüp sağlığınızı tehlikeye atmazsınız.

Küçük Adımlar Atın

Sağlıklı ve iyi görünen bir vücut için öncelikle tüm kaslar doğru şekilde gelişmeli. Bunun için öncelikle küçük adımlar atmalısınız. Hemen onlarca mekik çekip, onlarca kilo ağırlık kaldırmaya ya da 5 km koşmaya çalışırsanız yarardan çok zarar görebilirsiniz. İlk aşamada kısa koşular, bisiklet, hafif ağırlık çalışmaları öneriliyor.

Programa Sadık Kalın

Vücut çalışmaya yeni başlayan birçok  kişi dergi veya internetten gördükleri programlara başlıyor. Böylece ilk hatalarını yapıyorlar. Çünkü her insanın vücudu farklıdır. Kimine uygun olan programlar kimileri için uygun olmayabilir. Bu yüzden profesyonel yardım  almak ilk şart.

Doğru Beslenin

Kas geliştirmek ve performansı arttırmak için normalden fazla kalori almak gerekir. Genç bireylerin beslenmesi başlı başına hassas bir konu. Bir de işin içine spor girince dengeler iyice bozuluyor. Doğru beslenmeyi sağlamak için yine bir profesyonele başvurmak gerekli.

E-BÜLTEN

E-Bülten servisimize Abone Ol, Çağrı Spor Kulübü hakkındaki yenilikleri ilk sen öğren...

YUKARI ÇIK